Враховуючи виклики воєнного стану, ВОНЖ “ВОНА” також працює із випадками воєнних злочинів, у тому числі перенаправляє постраждалих до відповідних державних та міжнародних інстанцій для документування таких історій. Якщо людина має бажання поділитися своєю історією зі ЗМІ, ми сприяємо в організації спілкування із журналістами/ками.

“Війна додала нашій спільноті нових викликів. Тому на початку березня ВОНЖ “ВОНА” розпочала співпрацю з міжнародними організаціями, які розслідують воєнні злочини, — проінформувала директорка ВОНЖ “ВОНА” Тетяна Лебедь. — Наша параюристка та регіональна представниця у Донецькій області Наталія Калужська, стала однією із перших представниць спільноти ЖЖН з якою поспілкувалися міжнародні представники/ці
The Advocates for Human Rights про воєнні злочини у Маріуполі. Дана організація збирає інформацію для Міжнародного кримінального суду щодо агресії рф. Наразі наші працівниці опрацювали понад десятох подібних кейсів, до вирішення їх залучено партнерські та міжнародні правозахисні організації”.
Щотижня регіональні представниці та параюристки фіксують, у тому числі й воєнні злочини, зокрема катування жінок зі спільноти ЖЖН. Ці історії та звернення опрацьовуються згідно зі статутною діяльністю організацією, та перенаправляються до партнерських проєктів, де жінкам надається інша допомога за потребою.
Нагадаємо, 1 березня 2022 року прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан особисто ініціював розслідування воєнних злочинів Росії під час повномасштабної війни проти України. Прокурор уточнив, що вже бачить ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

Наші регіональні представниці та параюристки надають наступну допомогу:

Порушення прав пацієнток ЗПТ та бар’єри доступу до лікування.

Порушення права на доступ до медичних послуг (загальні та пов’язаних з ВІЛ)

Домашнє насильство та гендерно обумовлене насильство

Питання, які стосуються дітей та спілкування із соціальними службами.

Порушення прав ЖЖН із боку поліції

Стигма, дискримінація, образи тощо.

Інші порушення прав, пов’язані з гендером, наркозалежністю тощо.

Консультації щодо правопорушень, не пов’язаними з наркотиками (трудові, житлові, борги тощо).

Військові злочини (викрадення, погрози, катування, згвалтування).

Консультації, пов’язані з війною (евакуація, зміна місця проживання, гуманітарні питання тощо).