Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

Учасниця програми ЗПТ змогла повернути дитину завдяки допомозі Всеукраїнського об'єднання наркозалежних жінок ВОНА

Учасниця програми ЗПТ змогла повернути дитину завдяки допомозі Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок ВОНА, Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ (діяльність якої координує Благодійний Фонд “Надія та Довіра”), Мережа 100% життя Дніпро.
Щоб отримати доступ до замісної підтримувальної терапії, тобто до лікування наркозалежності з доведеною ефективністю, людина повинна мати діагноз “Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів”. Проте, якщо жінка розпочинає лікування ЗПТ, вона може бути позбавлена батьківських прав на основі статті 164 п. 4 Сімейного кодексу України (яка спирається на неіснуючий діагноз).
Представниці Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок ВОНА звертають увагу на це законодавче протиріччя на зустрічах різного рівня, пояснюють, що відповідне законодавче підґрунтя дає широке поле для маніпуляцій жінкою з боку родичів, сусідів, соцпрацівників і т. д. Фактично дуже часто жінки мусять обирати між можливістю бути разом з дитиною та життєво-необхідним лікуванням.
Ситуація ускладнюється тим, що соціальні працівники не завжди достатньою мірою обізнані про переваги ЗПТ.
Параюристки та регіональні координаторки намагаються допомогати жінкам, які опинилися у відповідних ситуаціях, і ми щиро радіємо, коли вдається посприяти возз’єднанню мами та дитини.
Саме над вирішенням такої ситуації працювала Світлана Родік, регіональна координаторка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок ВОНА.
Все почалося з дзвінка на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ з м. Першотравенськ Дніпропетровської області. Жінка розповіла, що є пацієнткою ЗПТ і соціальні служби забрали у неї дитину, посилаючись на неналежні умови проживання.
Коли жінка звернулася, щоб забрати дитину назад, співробітники соціальної служби поставили їй умову – відмовитись від ЗПТ та пройти реабілітацію.
Оскільки ситуація потребувала реагування на місці, фахівці Гарячої Лінії залучили до її вирішення регіональну координаторку Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок ВОНА в Дніпропетровській області Світлана Родік.
Світлана спочатку намагалася вирішити ситуацію в телефонному режимі, а потім разом з клієнткою поїхала з візитом до соціальних працівників. Роз’яснення та відповідні дії принесли результат, мати змогла забрати дитину.
 Аби умови проживання жінки та дитини були належними, їх вдалося помістити до шелтеру, за що окрема подяка Мережа 100% життя Дніпро.
 Щоб жінка і далі мала доступ до ЗПТ, було організовано її переведення до м. Дніпро.
“Дякую усім організаціям, завдяки яким вдалося вирішити дану ситуацію. Ми й далі слідкуємо за потребами мами та дитини. Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА і далі працює, щоб жодна з нас не почувалася покинутою напризволяще”, – пояснила Світлана Родік.