Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

У Львові відбувся IV Національний форуму жінок, які живуть з наркозалежністю

Завершився IV Національний форуму жінок, які живуть з наркозалежністю. Цей захід вперше самостійно організували та провели представниці спільноти.
 
Протягом двох днів тривав інтенсивний аналіз проведеної роботи та активне планування на наступний міжфорумний рік.
 
Традиційно робоча частина форуму розпочалася з презентації директорки ВОНЖ “ВОНА” Тетяни Лебедь, що стосувалася досягнень організації протягом цього міжфорумного року. З основних здобутків – розширення мережі параюристок та регіональних представниць, збільшення присутності організації на національних та міжнародних експертних подіях, активна участь у заходах Міністерства охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я, співпраці зі ЗМІ, у тому числі міжнародними медіа, розширення мережі партнерів/ок, початок адвокатування гендерно чутливих послуг.
 
Про досягнення попереднього року та нові виклики під час війни була сесія з роботи регіональних координаторок ВОНЖ “ВОНА” за модерування керівниці цього напрямку – Олени Зубленко. Основний фокус – проблеми, з якими стикаються наркозалежні жінки, зокрема із розміщенням у ЖЖН-ВПО, влаштування дітей до шкіл та дитсадків, доступ до ЗПТ, влаштування на роботу тощо.
 
Окремою сесією було розглянуто питання правової допомоги наркозалежним жінкам, у тому числі зміни у параюридичних кейси, та робота сервісів для ЖЖН, обговорення ситуацій зі стигми та дискримінації, способи протидії. Модераторкою виступила координаторка параюристок Наталія Карагашова. Слід відзначити, що з початком війни збільшилася кількість турбот ЖЖН, а саме, ліки, гроші, створення побуту на новому місці проживання.
 
Майбутні кроки у продовженні співпраці з патрульною поліцією, керівницями відділів зв’язків з громадськістю – Вірою Проців, Марією Гримак та Наталією Терлецькою, були обговорені під час дискусії щодо гендерно обумовленого насильства. Особливо ця тема є актуальною для ЖЖН під час війни зростає рівень насильства. На прикладах кейсів ЖЖН працівниці поліції пояснили подальший алгоритм дій і порядок звернень, щоб наркозалежні жінки могли максимально швидко вирішувати такі питання.
 
Другого дня до заходу приєдналися лікарки – директорка КНП ЛОР “Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень” Мирослава Кабанчик та лікарка-інфекціоністка Оксана Котинська, які проінформували про роботу сайтів ЗПТу Львівській області в умовах війни та великої кількості ВПО. Дискусія стосувалась налагодження співпраці між спільнотою ЖЖН та лікарями-наркологами в інших регіонах, взаємодії під час кризових ситуацій.
 
Як і минулого року, одна з сесій стосувалася висвітлення проблематики спільноти ЖЖН у медіа. До дискусії приєдналася відомі українські журналістки – Олександра Горчинська, Любов Величко та Ірина Гамбарян. Також вперше до обговорення проблематики ЖЖН приєдналася Богдана Стельмах – відома експертка з питань гендерно чутливих медіа та координаторка Волинського прес-клубу. У фокусі обговорень – запити від медіа, взаємодія зі ЗМІ, толерантне висвітлення проблем наркозалежних жінок тощо.
 
Ще одним важливим аспектом у роботі ВОНЖ “ВОНА” є збільшення надання гендерно чутливих послуг для спільноти наркозалежних жінок та важливість міжсеркторальної взаємодії. Про звернення ЖЖН та проблем жінок за результатами роботи Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ проінформувала Катерина Грицаєнко, директорка “Надія та довіра”. А представниці жіночих організацій, зокрема Марш рівності, Центру «Жіночі перспективи», БО “Позитивні жінки”, обговорили можливості співпраці та надання допомоги представницям нашої спільноти.
 
Завершився IV Національний форуму ЖЖН плануванням подальшої діяльності ВОНЖ “ВОНА” та прийняттям резолюції форуму.
 
Ми надзвичайно раді, що наша спільнота стає видимою та має змогу організовувати такі заходи! Ми горді за успіхи кожної з нас! 
 
Захід відбувся за фінансової підтримки Alliance for Public Health та The Global Fund
 
 
Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” та за підтримки The Global Fund, а також за фінансової підтримки INPUD та Міжнародний фонд “Відродження”.