UkrainianEnglishRussian

Що потрібно знати про метадон?

 
📍  Що потрібно знати про метадон?
Метадон – це синтетична наркотична речовина опіоїдної групи, яка була синтезована на початку XX століття з метою заміни морфіну. На жаль, сьогодні метадон є одним із розповсюджених вуличних наркотичних речовин. Через особливості фармакодинаміки (фармакокінетики) цієї речовини, метадон має пролонговану дію, у зв’язку із чим гострий абстинентний синдром має меншу інтенсивність, але в той же час довший період на відміну від інших опіоїдів.
 
Метадон може використовуватися у вигляді розчину для ін’єкцій та у вигляді пігулок. У зв’язку з тривалим періодом напіввиведення та наркотичним ефектом препарату, існують ризики передозування. Як і при вживанні інших опіоїдів передозування проявляється загальмованістю, сонливістю, зниженням частоти дихання, аж до повної зупинки дихання. Поєднання метадону з іншими сильнодіючими седативними препаратами або алкоголем є небезпечним, і може призвести до коми чи смерті. При проявах передозування опіоїдами використовується препарат «Налоксон» (чистий антагоніст опіоїдних рецепторів).
 
📍 Небезпека вуличного метадону? 
Сьогодні вуличний метадон один із найпоширеніших наркотиків в Україні. Слід відрізняти “вуличний метадон” та медичний препарат “метадону гідрохлорид”. “Вуличний” виготовляється кустарним методом та часто може містити домішки інших наркотичних речовин і прекурсорів. Метадону гідрохлорид – є медичним препаратом, який використовується при лікуванні опіоїдної залежності.
 
“Вуличний метадон” доволі дешевий і його легко придбати через соціальні мережі та спеціалізовані групи. Останнім часом купити “чистий” вуличний метадон дуже складно. Під виглядом цього наркотику часто продають невідомі речовини або домішують інші типи наркотиків – солі, спайси тощо. Саме цей факт значно посилює ризик передозування серед споживачів/ок ін’єкційних наркотиків.
 
📍 Медичний медатон та замісна підтримувальна терапія (ЗПТ)?
Метадону гідрохлорид – цей медичний препарат широко застосовується у замісній підтримувальній терапії (ЗПТ) та при лікуванні опіоїдної залежності. ЗПТ є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.
Медичний метадон (метадону гідрохлорид) — це синтетичний препарат опіоїдної групи, що є nu-агоністом опіоїдів. Метадон — опіоїдний агоніст повільної дії, який приймають перорально, тож він поступово потрапляє в мозок, із мінімальним ефектом ейфорії, що виникає після введення іншими шляхами, і водночас запобігає виникненню симптомів абстиненції.
 
В Україні програму ЗПТ впроваджують із 2004 року, вже понад чотири роки цю програму повністю фінансує держава. Згідно із дослідженнями МБФ “Альянс громадського здоров’я”, в Україні оціночна кількість людей, які вживають наркотики ін’єкційно, становить 350 тис. осіб (кожна третя споживачка – жінка). На сьогодні у програмах замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) знаходяться близько 16 тис. людей. Відповідно до міжнародних рекомендацій (ВООЗ, ЮНЕЙДС), з метою зменшення ризикованої поведінки пов’язаних з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно, ЗПТ має охоплювати не менше 35% хворих, особливо для країн з високим тягарем ВІЛ/СНІДу, тоді як в Україні програма ЗПТ охоплює значно менше відсотків від оцінної чисельності споживачів опіоїдів.
 
📍 Які переваги бути пацієнтами програми ЗПТ для людей, які вживають ін’єкційні наркотики? 
Доведено, що участь у програмі ЗПТ має значні переваги як для самого хворого, так і для суспільства загалом, оскільки дає змогу:
🔗 зменшити вживання заборонених опіоїдів;
🔗 знизити рівень злочинності, пов’язаної зокрема з потребою здобуття коштів на придбання нелегальних наркотиків;
🔗 зменшити смертність у результаті передозувань та передчасну смертність, що пов’язана із вживанням наркотиків (серцево-судинні захворювання, сепсис тощо);
🔗 покращити соціальне функціонування (працевлаштування, відновлення зв’язків, батьківських обов’язків тощо);
🔗 зменшити ризиковану поведінку, пов’язану з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно, покращити профілактику передавання ВІЛ від матері до дитини;
🔗 створити умови для ефективного лікування ВІЛ, ТБ і супутніх захворювань (сепсис, гнійні інфекції, гепатити В і С, трофічні виразки, флебіти);
🔗 покращити соматичне здоров’я пацієнтів.
 
📍 Де пацієнти отримують медичний метадон? 
Наркозалежні можуть отримувати ліки, як на базі державних медичних закладів, так і у приватних кабінетах ЗПТ. Останні користуються попитом через відсутність стандартного/бюрократичного обліку та більшу можливість для пацієнтів зберегти анонімність. Проте, саме приватні заклади викликають найбільше питань у правоохоронців через несистематичний облік препаратів та часті порушення у нормах видачі препарату.
 
Приміром, є багато випадків, коли людині назначають препарат “метадону гідрохлорид” без аналізів на опіоїди або одразу видають препарат на декілька днів, що вважається грубим порушенням норм. Але з урахуванням пацієнтського попиту, та подекуди браком вільних курсів у регіонах, такі кабінети продовжують роботу, незважаючи на порушення.
 
📍 Як стати пацієнтом/кою ЗПТ? 
🔗 Написати заяву на участь у програмі ЗПТ.
🔗 Пройти обстеження у лікаря нарколога або психіатра з метою встановлення діагнозу «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів»
🔗 Пройти тест на наявність в організмі опіоїдів.
🔗 Мати флюорографію.
🔗 При наявності підтверджених діагнозів ВІЛ чи гепатит С постановка на облік у програму ЗПТ здійснюється позачергово (при наявності вільних місць).
 
‼️ Слід пам’ятати, що для осіб, які є залежними від синтетичних речовин (солі, спайси, кокаїн тощо), використовуються інші методи лікування! ЗПТ використовується ВИКЛЮЧНО для лікування опіоїдної залежності. ‼️
 
Для створення тексту використана інформація з офіційних сторінок МОЗ та ЦГЗ, відкритих джерел. Фото Наталії Кравчук (с) Альянс громадського здоров’я.
 
✅ Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
 
Нагадаємо, діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” та за підтримки The Global Fund.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram