Що потрібно знати про метадон?
Метадон – це синтетична наркотична речовина опіоїдної групи, яка була синтезована на початку XX століття з метою заміни морфіну. На жаль, сьогодні метадон є одним із розповсюджених вуличних наркотичних речовин. Через особливості фармакодинаміки (фармакокінетики) цієї речовини, метадон має пролонговану дію, у зв’язку із чим гострий абстинентний синдром має меншу інтенсивність, але в той же час довший період на відміну від інших опіоїдів.
Метадон може використовуватися у вигляді розчину для ін’єкцій та у вигляді пігулок. У зв’язку з тривалим періодом напіввиведення та наркотичним ефектом препарату, існують ризики передозування. Як і при вживанні інших опіоїдів передозування проявляється загальмованістю, сонливістю, зниженням частоти дихання, аж до повної зупинки дихання. Поєднання метадону з іншими сильнодіючими седативними препаратами або алкоголем є небезпечним, і може призвести до коми чи смерті. При проявах передозування опіоїдами використовується препарат «Налоксон» (чистий антагоніст опіоїдних рецепторів).
Небезпека вуличного метадону?
Сьогодні вуличний метадон один із найпоширеніших наркотиків в Україні. Слід відрізняти “вуличний метадон” та медичний препарат “метадону гідрохлорид”. “Вуличний” виготовляється кустарним методом та часто може містити домішки інших наркотичних речовин і прекурсорів. Метадону гідрохлорид – є медичним препаратом, який використовується при лікуванні опіоїдної залежності.
“Вуличний метадон” доволі дешевий і його легко придбати через соціальні мережі та спеціалізовані групи. Останнім часом купити “чистий” вуличний метадон дуже складно. Під виглядом цього наркотику часто продають невідомі речовини або домішують інші типи наркотиків – солі, спайси тощо. Саме цей факт значно посилює ризик передозування серед споживачів/ок ін’єкційних наркотиків.
Медичний медатон та замісна підтримувальна терапія (ЗПТ)?
Метадону гідрохлорид – цей медичний препарат широко застосовується у замісній підтримувальній терапії (ЗПТ) та при лікуванні опіоїдної залежності. ЗПТ є визнаним у світі та найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів.
Медичний метадон (метадону гідрохлорид) — це синтетичний препарат опіоїдної групи, що є nu-агоністом опіоїдів. Метадон — опіоїдний агоніст повільної дії, який приймають перорально, тож він поступово потрапляє в мозок, із мінімальним ефектом ейфорії, що виникає після введення іншими шляхами, і водночас запобігає виникненню симптомів абстиненції.
В Україні програму ЗПТ впроваджують із 2004 року, вже понад чотири роки цю програму повністю фінансує держава. Згідно із дослідженнями МБФ “Альянс громадського здоров’я”, в Україні оціночна кількість людей, які вживають наркотики ін’єкційно, становить 350 тис. осіб (кожна третя споживачка – жінка). На сьогодні у програмах замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) знаходяться близько 16 тис. людей. Відповідно до міжнародних рекомендацій (ВООЗ, ЮНЕЙДС), з метою зменшення ризикованої поведінки пов’язаних з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно, ЗПТ має охоплювати не менше 35% хворих, особливо для країн з високим тягарем ВІЛ/СНІДу, тоді як в Україні програма ЗПТ охоплює значно менше відсотків від оцінної чисельності споживачів опіоїдів.
Які переваги бути пацієнтами програми ЗПТ для людей, які вживають ін’єкційні наркотики?
Доведено, що участь у програмі ЗПТ має значні переваги як для самого хворого, так і для суспільства загалом, оскільки дає змогу:
зменшити вживання заборонених опіоїдів;
знизити рівень злочинності, пов’язаної зокрема з потребою здобуття коштів на придбання нелегальних наркотиків;
зменшити смертність у результаті передозувань та передчасну смертність, що пов’язана із вживанням наркотиків (серцево-судинні захворювання, сепсис тощо);
покращити соціальне функціонування (працевлаштування, відновлення зв’язків, батьківських обов’язків тощо);
зменшити ризиковану поведінку, пов’язану з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно, покращити профілактику передавання ВІЛ від матері до дитини;
створити умови для ефективного лікування ВІЛ, ТБ і супутніх захворювань (сепсис, гнійні інфекції, гепатити В і С, трофічні виразки, флебіти);
покращити соматичне здоров’я пацієнтів.
Де пацієнти отримують медичний метадон?
Наркозалежні можуть отримувати ліки, як на базі державних медичних закладів, так і у приватних кабінетах ЗПТ. Останні користуються попитом через відсутність стандартного/бюрократичного обліку та більшу можливість для пацієнтів зберегти анонімність. Проте, саме приватні заклади викликають найбільше питань у правоохоронців через несистематичний облік препаратів та часті порушення у нормах видачі препарату.
Приміром, є багато випадків, коли людині назначають препарат “метадону гідрохлорид” без аналізів на опіоїди або одразу видають препарат на декілька днів, що вважається грубим порушенням норм. Але з урахуванням пацієнтського попиту, та подекуди браком вільних курсів у регіонах, такі кабінети продовжують роботу, незважаючи на порушення.
Як стати пацієнтом/кою ЗПТ?
Написати заяву на участь у програмі ЗПТ.
Пройти обстеження у лікаря нарколога або психіатра з метою встановлення діагнозу «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів»
Пройти тест на наявність в організмі опіоїдів.
Мати флюорографію.
При наявності підтверджених діагнозів ВІЛ чи гепатит С постановка на облік у програму ЗПТ здійснюється позачергово (при наявності вільних місць).
Слід пам’ятати, що для осіб, які є залежними від синтетичних речовин (солі, спайси, кокаїн тощо), використовуються інші методи лікування! ЗПТ використовується ВИКЛЮЧНО для лікування опіоїдної залежності.
Для створення тексту використана інформація з офіційних сторінок МОЗ та ЦГЗ, відкритих джерел. Фото Наталії Кравчук (с) Альянс громадського здоров’я.
Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».