Сьогодні Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, який відкриває акцію “16 Днів проти насильства”.
Насильство щодо жінок – це акт насильства вчинений за ознакою статі, погрози вчинення таких актів, примус або свавільне позбавлення волі як у громадському так і в особистому житті, які спричиняють або можуть спричинити фізичну та/або психологічну шкоду, страждання жінкам. Термін «жінка» використовується для охоплення жінок будь – якого віку, в тому числі й дівчат віком до 18 років.
Насильство щодо жінок є як причиною, так і наслідком гендерної нерівності. Це є масовим порушенням прав людини та основною перешкодою на шляху до досягнення гендерної рівності. Більшість країн, включаючи Україну, включили принципи недискримінації, викладені в міжнародних документах з прав людини, до свого внутрішнього законодавства (Конституція України, Закони України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про протидію торгівлі людьми» та інші).
Проте, незважаючи на законодавчу базу, жінки все ще потерпають від насильства, і представниці спільноти жінок, які живуть із наркозалежністю входять до однієї з найуразливіших груп. За даними дослідження проведеного БО “Надія та Довіра” та ВО “ВОНА” у 2019 році серед жінок, які вживають наркотики, кожна третя з опитаних жінок зазначила, що хоча б раз у житті зазнала економічного, психологічного та/або фізичного насильства в тій чи іншій формі. Більше половини жінок, які взяли участь в опитуванні не вважають за необхідне звертатися до правоохоронних органів, оскільки не мають віри в те що отримають допомогу. Ще 35% не звертаються з остраху залишитися винними через те, що вживають наркотики. А 41% жінок повідомили про випадки порушення їхніх прав представниками правоохоронних органів.
Кожен з нас має усвідомити, що насильство над жінками – це не міф, а реальність, з якою українські жінки все ще стикаються у 21 столітті. У разі якщо ви зіткнулися з ситуацією насильства – не зволікайте, зверніться по допомогу.
Куди звернутися, якщо ви потрапили в ситуацію насильства?
Правоохоронні органи (Поліція): 102
Гарячі лінії для постраждалих від домашнього насильства:
Урядовий контактний центр – 1547 (з мобільного або стаціонарного)
Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства – 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного).
Звернутися по допомогу також можна до наших регіональних представниць, контакти за посиланням: https://www.unwud.org/predstavnytstva-v-rehionakh/
Нагадаємо, Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health та за підтримки The Global Fund.