Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

Головні виклики для спільноти ЖЖН під час війни

 
На початку цього року директорка ВОНЖ “ВОНА” Тетяна Лебедь написала про основні виклики для спільноти жінок, які живуть із наркозалежністю, що матимуть місце у цьому році.
Тоді вона тільки частково озвучила ризики, які пов’язані з війною. Зараз, після того як активна стадія спротиву українців триває 2,5 місяці, Тетяна Лебедь деталізує проблеми ЖЖН.
 
1️⃣ Порушення логістики під час війни, зокрема доставки препаратів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) та антиретровірусної терапії (АРТ), збільшують смертельні ризики для представниць спільноти. У такому становищі жінки ризикують померти не тільки від ворожих ракет, снарядів чи куль, але й від вірусів, оскільки багато хто має ВІЛ-статус чи лікує туберкульоз, вірусний гепатит, та потребує вчасного прийому життєво необхідних ліків. Це стосується територій, де йдуть активні воєнні дії та міст/селищ, що окуповані рф.
 
2️⃣ Більшість проблем пов’язаних із переміщенням жінок та дітей у зв’язку з війною лягли на плечі представниць спільноти. З початком агресії рф жінки самостійно вирішують питання безпеки своїх дітей, паралельно дбаючи про ліки для себе. Зараз партнери/чоловіки ЖЖН суттєво обмежені у переміщеннях, як і більшість чоловічого населення України, адже воюють у територіальній обороні чи на фронті. Тому багато жінок, які живуть із наркозалежністю, вимушені стати внутрішньо переміщеними особами чи біженками, покладаючись лише на себе та свої можливості (матеріальні, психологічні, фізичні тощо).
 
3️⃣ Складний психологічний стан жінок, які живуть із наркозалежністю, внаслідок війни. Наші представниці, як і всі в Україні, потерпають від психологічного тягаря, зокрема щодо майбутніх перспектив життя та лікування. Додам, що представниці кожної спільноти переживають ці складні часи по-своєму, тому потребують різної психологічної допомоги. Зазначу, що такі послуги вже надаються, і представниці ЖЖН можуть скористатися групами взаємодопомоги. Деталі у наших регіональних представниць та параюристок, які продовжують надавати допомогу.
 
4️⃣ Проблеми з координацією серед державних та громадських організацій щодо допомоги ЖЖН. Особливо складно було у перші дні війни, коли перестали/або майже перестали працювати налагоджені механізми профілактики, лікування, соціального супроводу. Звичайно, зараз ситуація значно краща, проте нам всім треба бути об’єднаними та сильними, оскільки ворог продовжує атакувати країну, і будь якої миті, ці ланцюги можуть бути порушеними, а тисячі людей залишаться без лікування. Хочеться додати, що низку адвокаційних ініціатив, зокрема щодо рекомендацій про ведення вагітності серед ЖЖН, на жаль, доведеться відкласти до завершення війни, оскільки на часі саме гуманітарні питання.
 
5️⃣ Складність отримання ліків за кордоном. Про це мало хто говорить, але, на жаль, певні країни ЄС, виявилися неготовими до великої кількості біженців, що потребують щоденного прийому ліків. Здебільшого, мова йде про ЗПТ. На жаль, є певні процедури отримання ліків, наприклад, отримання посвідки біження/офіційного звернення у соціальні служби, що унеможливлює отримання ліків у день звернення. Це призводить до переривання лікування та синдрому відміни, який позначається на фізичному та психологічному стані жінки. Звичайно, наразі уряди країн працюють над вирішенням таких проблем, проте представницям ЖЖН під час виїзду за кордон треба бути готовою до таких складнощів.
 
У нас попереду ще багато роботи, тому тримаємо стрій! Слава Україні! 💙💛
 
🔗 Як отримати допомогу представниці ЖЖН:
📍 Гаряча лінія з питань наркозалежності та ЗПТ: 0 800 507 727 (дзвінки безкоштовні!).
📍 Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІДу та антиретровірусної терапії (АРТ): 0 800 500 451 (дзвінки безкоштовні!).
📍 Гаряча лінія з питань вірусних гепатитів: 0 800 50 33 10 (дзвінки безкоштовні!).
📍 Чат-бот для допомоги за кордоном (доступ до АРТ/ЗПТ):
 
🔗 Нагадаємо, що робота ВОНЖ “ВОНА” триває в умовах війни. Звернутися по допомогу до регіональних представниць можна за посиланням: https://www.unwud.org/predstavnytstva-v-rehionakh/
 
🔗 Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
🔗 Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” та за підтримки The Global Fund, а також за фінансової підтримки INPUD та Міжнародний фонд “Відродження”.