Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

БО «ВОНА» ініціювала розробку рекомендацій для ведення вагітності у наркозалежних жінок

Враховуючи те, що почастішали випадки порушення прав ЖЖН у пологових будинках, а також збільшилася кількість самогубств після пологів, наша організація ініціювала першу робочу зустріч із розробки рекомендацій ведення вагітності та пологів у жінок, які вживають психоактивні речовини.

У своєму виступі директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Тетяна Лебедь навела результати дослідження, яке проводив БФ «Надія і Довіра» за підтримки активісток БО «ВОНА», де мова йшла про стигму і дискримінацію ЖЖН та несвоєчасну медичну допомогу.

«Останні роки, на жаль, ми бачимо збільшення кількості наркозалежних жінок, які вчинили самогубство після пологів, –   зазначила Тетяна Лебедь. – Крім того, почастішали випадки порушення прав жінок працівниками  медичних закладів, коли, наприклад, жінці не давали прийняти препарати замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) або виписували матір без дитини. Тому ми ініціюємо розробку рекомендацій для ведення вагітності у наркозалежних жінок». Також наркозалежні жінки, які не були на момент пологів пацієнтками ЗПТ залишались взагалі без будь-якої наркологічної допомоги.

Керівниця Регіонального програмного офісу ООН у Східній Європі Управління ООН з наркотиків і злочинності Жаннат Космухамедова одразу запропонувала деталізувати проблеми та розпочати пошук спільних  рішень. 

Світлана Ткаля, президентка БФ «Надія та Довіра», керівниця проєкту «Національна гаряча лінія з питань наркозалежності, ЗПТ та вірусних гепатитів» розповіла, що випадки, коли ініціаторами вилучення дітей у пацієнтки ЗПТ стають лікарі/ки, типові для різних регіонів.

Про множинну стигму та дискримінацію, проблеми у наданні медичної допомоги також говорив представник спільноти людей, які вживають наркотики в Національній раді з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД Антон Басенко. Як приклад він навів дослідження у рамках проєкту PITCH, де теж йшла мова про такі кричущі випадки.

Докторка медичних наук, професорка кафедри акушерства, гінекології та перинатології, старша наукова співробітниця, міжнародна експертка з питань репродуктивного здоров’я Надія Жилка ставила уточнюючі питання щодо кейсів з породіллями, зафіксованими Всеукраїнським об’єднання жінок, які живуть з наркозалежністю «ВОНА», щоб конкретизувати дії лікарів/ок та з’ясувати наскільки вони діяли за протоколом, та в чому виникли складнощі/помилки під час надання медичної допомоги.

 На думку Галини Корнієнко, програмної менеджерки БО «ВОНА»,  проблема знаходиться на стику роботи лікарів різних профілів: нарколога, гінеколога і неонатолога.

Завідувач амбулаторного відділення КГКНБ «Соціотерапія» Гела  Каландія поінформував, що частково пацієнток ЗПТ інформують про особливості прийому лікарських засобів ЗПТ під час вагітності та пологів, проте єдиного протоколу, як це слід роботи – немає.

Національний програмний офіцер Регіонального програмного офісу Управління ООН з наркотиків і злочинності в Східній Європі Сергій Рудой теж нагадав своїм колегам/кам про те, що частково рекомендації щодо ведення вагітності у наркозалежних жінок є, але знаходяться у різних документам, тому потребують систематизації.

Ірина Чибісова, державний експерт експертної групи з питань імунопрофілактики, розвитку програм профілактики інфекційних захворювань, розвитку системи епідеміологічного контролю і моніторингу за захворюваннями Департаменту громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ України, запропонувала учасникам/цям зустрічі ввійти до робочих груп, що саме у цей час оновлюють медичні протоколи.

До наступної зустрічі експерти/ки запланували підготувати рев’ю вже існуючих документів  – протоколу 2555, наказів 726, 449, приєднатися до робочих зустрічей МОЗ, та розробку клінічної настанови.