1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Сьогодні вірус імунодефіциту людини – це не вирок. Люди, з позитивним ВІЛ статусом, можуть вести звичний спосіб життя, працювати як будь-яка інша людина, народжувати дітей, подорожувати тощо – досить вчасно прийняти ліки. Якщо ВІЛ-інфекцію буде діагностовано вчасно, антиретровірусну терапію (АРТ) буде розпочато негайно, і пацієнту буде надано необхідне лікування для забезпечення якісного та повноцінного життя пацієнта.
Люди, які вживають наркотики ін’єкційно, особливо вразливі до інфікування ВІЛ. Для покращення якості життя ми закликаємо людей звертатися по допомогу для отримання замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) та пройти обстеження на ВІЛ. У разі, якщо результати тестування позитивні – це не привід відмовлятися від ЗПТ, і також ЗПТ не привід відмовлятися від АРТ.
При одночасному прийомі препаратів замісної терапії та АРВ-препаратів ефект ЗПТ може знижуватися залежно від того, які саме препарати приймаються. Прості кроки допоможуть Вам уникнути ускладнень. Передусім, важливо пам’ятати, що програми АРТ передбачають надання комплексної допомоги та підтримки, які необхідні для кожного пацієнта, з урахуванням його індивідуальних потреб, способу життя та особливостей поведінки. Тому необхідно попередити лікаря-інфекціоніста про прийом ЗПТ та інші обставини вживання наркотиків. Відповідно, лікар, який призначає АРТ, за можливості, надасть перевагу АРВ-препаратам, які мають прості схеми дозування та мінімальну взаємодію з препаратами ЗПТ. Після призначення АРТ необхідно повідомити свого лікаря на сайті ЗПТ щодо схеми АРВ-терапії.
Зазвичай імовірний ефект спостерігається через сім днів одночасного прийому препаратів і може бути легко подоланий шляхом поступового збільшення дози метадону аж до досягнення лікувального ефекту.
Пам’ятайте! Обидві програми лікування (АРТ та ЗПТ) спрямовані на покращення Вашого стану здоров’я, і лікарі є Вашими помічниками на цьому шляху! Подбайте про себе, надавши їм можливість якісно скласти план лікування з урахуванням всіх обставин Вашого життя.
Більш детальну інформацію щодо взаємодії препаратів замісної підтримувальної терапії з АРТ можна знайти у брошурі “Прості відповіді на складні питання про ЗПТ та АРТ”: https://aph.org.ua/wp-content/uploads/2019/02/ZPT-buklet_veb.pdf
Матеріали брошури були опубліковані Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health за підтримки The U.S. President’s Emergency Plan for AIDS Relief (PEPFAR) та у співпраці з CDC.