Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

В Україні ратифікували Стамбульську конвенцію

Сьогодні відбулась історична подія: Верховна Рада України проголосувала за ратифікацію Стамбульської конвенції. За даними “Європейської правди” свої голоси “За” віддали 259 депутатів. Нагадаємо, що Україна підписала Стамбульську конвенцію ще у листопаді 2011 року, проте ратифікували її тільки зараз.
 
Дізнавшись про те, що Рада підтримала ратифікацію, директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” Тетяна Лебедь зазначила наступне:
“Насильству немає виправдань. Його не буває мало чи багато, в будь-якому випадку насильство – це порушення прав. Жінки, які живуть із нарkозалежністю зазнають насильства набагато більше, ніж звичайні жінки: прямого насильства від партнерів, сім’ї, а також непрямого насильства з боку суспільства, медичної системи і правоохоронних органів. Хоча єдине що відрізняє жінок зі спільноти ЖЖН від інших – це діагноз.
 
На жаль, українські реалії зараз такі, що нормативних документів, які нас хочуть покарати за наш діагноз – набагато більше, ніж тих документів, які нас підтримують. Стамбульська конвенція – це перший крок до подолання насильства стосовно усіх жінок, незалежно від соціального статусу, вікової категорії, діагнозу.
 
І хоча ратифікація конвенції – це важлива зміна, проте боротьба за криміналізацію насильства, а не захворювання, триває. Я хочу закликати всіх приєднатися до ініціативи “Підтримай, не карай” 26 червня для висвітлення потреб жінок, які вживають наркотики.”
 
Декілька фактів про Стамбульську конвенцію:
🔹 Повна назва документу – “Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами”;
🔹 Україна не тільки підписала конвенцію, а й приймала участь в її створенні.
🔹 Конвенція визнає, що насильство щодо жінок є формою порушення прав людини та різновидом дискримінації.
🔹 Окрім захисту жінок від усіх форм насильства, конвенція також закликає до ліквідації всіх форм нерівності та дискримінації між чоловіками та жінками.
🔹 Конвенція визначає, які дії визнаються правопорушеннями і повинні бути криміналізовані. До таких правопорушень відносять фізичне насильство, психологічне насильство, статеве насильство (зокрема зґвалтування), переслідування, усі дії сексуального характеру без згоди людини, ушкодження жіночих геніталій, примусовий шлюб, примусовий аборт і примусова стерилізація, так зване «вбивство честі», тощо;
🔹 Конвенція також закликає створенню умов для захисту постраждалих від будь-яких форм насильства – це створення шелтерів та кризових центрів, підготовка соціальних працівників та служб підтримки.
🔹 А головне, Стамбульська конвенція передбачає міжнародний контроль за державою, яка її ратифікувала, тому країни зобов’язані її виконувати.
 
Посилання на джерело інформації: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/06/20/7141621/
 
Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” та за підтримки The Global Fund, а також за фінансової підтримки INPUD та Міжнародний фонд “Відродження”.