Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

Особливості ЗПТ у Латвії. Частина II

Продовжуємо публікувати інформацію про особливості замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) за кордоном. До вашої уваги друга частина розповіді Олени Курлат про Латвію (перша частина: https://www.facebook.com/UNWUD/posts/7360163860723572 ). 
Далі пряма мова: “Дуже приємно бачити на вулицях Латвії, зокрема Риги, українські прапори та написи ” Slava Ukrajnie!” двома мовами.
Але варто знати, що тут дуже суворо ставляться до тих пацієнтів/ок ЗПТ, які, незважаючи на заборону, вживають інші наркотичні речовини або розповсюджують препарат, що отримують для власного лікування.
 
На порушників/ць, після декількох попереджень, все закінчується сумно — вважається, що вони дискредитують програму ЗПТ, тому їх чекає адміністративна виписка.
 
Тут дуже добре розвинений соціально-психологічний супровід. Соціальний працівник/ця слідкує за ресоціалізацією, працевлаштуванням пацієнтів/ок, надає належну допомогу та підтримку.
 
Я запитувала щодо випадків агресії на сайті і чим це закінчиться для порушників/ць. Лікарка відповіла, що це трапляється рідко. Але для виписки із програми взагалі повинна бути саме агресія, а не лише лайка чи підвищення тону в розмові. Лікарка пояснила, що працівники/ці програми дуже добре розуміють особливості наркозалежності, тому вони використовують свій професійний досвід для того, щоб заспокоїти пацієнта/ку, не дати йому/їй собі нашкодити, звертаються до людей з повагою та ввічливо.
 
Що я можу сказати прикінці свого посту?! Наразі я бачу у Латвії взірець того, якою має бути програма ЗПТ у розвиненій та сучасній країні! Перед нами ще багато роботи в Україні у сфері адвокації та правової допомоги ЖЖН, якщо ми хочемо, ще більше покращити послуги ЗПТ. Я маю на увазі якість препаратів, відданість своїй роботі медичного персоналу, роботу з подолання стигми та дискримінації, корупцію тощо.
 
 P.S. Хочу додати також декілька фактів про канабіс у Латвії. У Латвії дозволений канабіс, але тільки гатунки, де є канабідіол (CBD) — виключно для використання у медичних цілях. Тетраканабінол (TDC), що має психотропну наркотичну дію, заборонено!
 
Звернутися по допомогу до наших регіональних представниць можна за посиланням: https://www.unwud.org/predstavnytstva-v-rehionakh/
 
Нагадаємо, Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоровя та The Global Fund, а також за фінансової підтримки INPUD та Міжнародного фонду “Відродження”.