Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

Особливості ЗПТ у Латвії. Частина I

Розпочинаємо цикл розповідей представниць ВОНЖ “ВОНА” та жінок зі спільноти ЖЖН про замісну підтримувальну терапію (ЗПТ) за кордоном. Сьогодні до вашої уваги розповідь Олени Курлат, яка нещодавно приїхала зі Слов’янська.
 
“Вже два тижні я перебуваю у Латвійській республіці (м. Рига). Їхати було дуже важко, тому що препарат закінчився у дорозі. У Польщі я не змогла отримати ліки, адже їхала транзитом і не оформлювала відповідних документів, які дають таку змогу для постійних мешканців. На вокзалі у Варшаві мені стало зовсім зле, а зі мною був ще й хворий брат, кіт і собака. Я підійшла до волонтерів/ок і попросила допомоги, щоб я змогла протриматися до Риги. Вони записали мене на прийом до сімейного лікаря, де, відсидівши три години у черзі, я почула, що “медатон не виписують”. Проте лікарка надала рецепт на трамадол і реланіум, щоб зняти гострі прояви абстиненції.
 
У Ризі мене вразила велика кількість українських прапорів, банери на вулицях на підтримку України, що бореться за свободу і незалежність. Також всюди є скриньки для пожертвувань українським біженцям – дуже щедро заповнені, деякі битком набиті.
 
У перший же день перебування в Ризі я поїхала до Інституту психіатрії та наркології, де мене без черги прийняла завідувачка відділенням наркології лікарка Інга – дуже красива молода жінка, яка чудово розмовляє російською.
 
Вона оглянула мене, завела картку, потім покликала мене і провела до будівлі, де знаходиться кабінет ЗПТ (працює з 7:00 до 16:00, щоб пацієнти могли встигнути на роботу). Зазначу, що препарат метадон дуже хорошої якості, у вигляді сиропу, виробництва Нідерланди.
 
Ліки видають для самостійного прийому не більше, ніж на тиждень, але пацієнт/ка обрати день відвідин сайту ЗПТ. Ставлення медперсоналу гарне і виключно ввічливе: щоразу міряють тиск, цікавляться самопочуттям, запитують, чи немає скарг, чи вистачає дозування.
Бупренорфінова програма ЗПТ є теж, але вона платна – у середньому 200 евро на місяць.
 
Тут дуже суворо щодо конфіденційності пацієнтів/ок. На території центру категорично заборонено фото- та відеозйомка, а на дверях сайту навіть немає вивіски, є тільки напис izeja (вхід) та рекомендації щодо масок та дистанції).
Під час відвідин сайту я вже познайомилася із соцпрацівниками. Мене ознайомили із правилами ЗПТ, попросили заповнити тести та анкету, поцікавилися моїми подальшими планами.
 
Також я встигла познайомитися з працівниками/цями місцевої організації “Діалог”, що надає послуги наркозалежним людям. До речі, пацієнти ЗПТ здивувалися, що в Україні є програма ЗПТ. Напевно, за аналогією з Росією, вони подумали, що і в нас програма заборонена. Ще пацієнти співчутливо розпитували про війну, виражали солідарність з українськими наркозалежними.
 
Я розповіла, як Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю організувало автобус для евакуації представників/ць спільноти зі Слов’янська. Крім того, розказала про адвокаційну діяльність Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА, яка допомагає жінкам, які живуть з наркозалежністю.
 
Я вже подала документи на додаткову візу (або дозвіл на проживання), заявку на матеріальну допомогу. Мені одразу видали безкоштовну сім карту та проїзний квиток на всі види транспорту на 3 місяці.
 
Наостанок хочеться ще раз відзначити роботу різних громадських організацій, які продовжували і продовжують евакуаційні роботи, гуманітарні місії, надання послуг незважаючи на війну”.
 
Звернутися по допомогу до наших регіональних представниць можна за посиланням: https://www.unwud.org/predstavnytstva-v-rehionakh/
 
Нагадаємо, Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоровя та The Global Fund, а також за фінансової підтримки INPUD та Міжнародного фонду “Відродження”.