Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА»

Як розпізнати психологічне насильство?

Психологічне насильство — це поведінка, метою якої є заподіяння емоційної чи психологічної шкоди. Таке насильство не залишає видимих слідів на тілі жертви, проте має не меньші травматичні наслідки.
 
Жертвою психологічного насильства можна стати в будь-якому сценарії відносин: батьки-діти, романтичні партнери, колеги, друзі. Поодинока образа ще не буде вважатися психологічним насильством, але якщо така поведінка повторюється систематично – тоді варто звернути увагу на ситуацією і звернутися за психологічною допомогою.
 
❗Пам’ятайте, показниками психологічного насильства є:
🔸 систематичні приниження та маніпулювання;
🔸 переслідування, жорсткий і постійний контроль, погрози;
🔸 позбавлення права на захист гідності та честі;
🔸 ігнорування чи дискримінація через ваші переконання, віросповідання, національну, расову приналежність чи походження, тощо;
🔸 словесні образи або образи негативними жестами, мімікою;
🔸 зневажливе ставлення, ігнорування та безпідставна критика ваших бажань, думок, почуттів;
🔸 шантаж.
 
Досить часто ЗМІ та спеціалісти використовують доволі специфічні терміни для позначення деяких різновидів психологічного насильства. Сьогодні ми ділимося із вами невеликим словником таких термінів, який підготували у Міністерстві охорони здоров’я України.
 
▶ Аутинг — розголошення інформації про сексуальну орієнтацію або ґендерну ідентичність іншої людини без її згоди.
▶Булінг — психологічне, фізичне, економічне, сексуальне насильство щодо малолітньої чи неповнолітньої особи в межах освітнього процесу.
▶Віктімблеймінг — звинувачення жертви й «перекладання» на неї відповідальності.
▶Газлайтинг — форма маніпуляції, яка змушує жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття дійсності, ставлячи під сумнів її пам’ять та розсудливість.
▶Мобінг — тиск на одного з працівників із боку колег чи керівника.
▶Сталкінг — нав’язливе, небажане й постійне переслідування однією людиною іншої.
 
❗ Куди звернутися, якщо ви потрапили в ситуацію насильства? ❗
 
📍 Правоохоронні органи (Поліція): 102
 
Гарячі лінії для постраждалих від домашнього насильства:
 
📍 Урядовий контактний центр – 1547 (з мобільного або стаціонарного)
📍 Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства – 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного).
 
🔷Звернутися по допомогу також можна до наших регіональних представниць, контакти за посиланням: https://www.unwud.org/predstavnytstva-v-rehionakh/
 
🔗 Більш детально щодо того, як діяти в ситуації насильства за посиланням: https://rozirvykolo.org/
 
🔗 Більше інформації щодо психологічного насильства за посиланням: https://moz.gov.ua/…/psihologichne-nasilstvo-vidi…
 
Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА є мережею регіональних лідерок, які працюють із наркозалежними жінками в регіонах, відстоюють їхні права і займаються адвокацією та мобілізацію спільноти. Наші активістки подолали шлях від наркозалежності до лідерства, тому розуміють проблеми тих, хто до них звертається. Всі консультації вони надають у форматі «рівна – рівній».
——-
Діяльність Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок “ВОНА” відбувається за фінансової підтримки Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health та за підтримки The Global Fund.